2. mája 2024 14:17

Vážení priatelia, přátelé.

Po korona prestávke sa opäť konal Deň slovenských plemien vo Vychylovke a to v nedeľu 3.7.2022. Neviem, či bol oslovený aj Slovenský zväz chovateľov, ale jeho reprezentovanie bolo biedne. Možno je to tým, že sa zmenilo vedenia po Zjazde SZCH a noví funkcionári nestihli reagovať. Čo sa týka holubov, zúčastnili sa dva aktívne kluby a to Klub východoslovenských kotrmeliakov. Až od Prešova docestovali František Železník a MVDr. Jozef Tirpák. Doviezli tri kolekcie východoslovenských kotrmeliakov, rozdelené podľa farebných rázov. Klub chovateľov letúnov a tipplerov som zastupoval ja s kolekciami bratislavských vysokoletúnov, košických čiernych a bezpásavých letúnov a pridal som aj slovenské vysokoletúny. Takže všetky naše plemená vysokoletúnov mali zastúpenie. Okrem nás doviezol ešte nejaký pán  slovenské hrvoliaky. Lenže bez akékoľvek  propagácie, zatiaľ čo náš klub aj východoslovenských rozvešal po voliérach patričné banery a zalaminované štandardy plemien. Navyše prepravku zo slovenskými hrvoliakmi  nám položili k nohám, aby sme ich  vypustili do voliéry. Lenže po otvorení prepravky jeden holub uletel, pretože vnútorná prepážka mala odtrhnuté dvierka.  V čase môjho príchodu mali organizátori pripravené podstavce a voliéry som rozložil s manželkou. Bolo ich dosť pre všetky národné plemená, žiaľ tri ostali prázdne. Do jednej som pustil aspoň tlieskače(pripravené na objednávku pre záujemcu). Zohnal som aj čečinu na hornú časť, keďže  intenzívne svietilo slniečko. Organizátori ešte dodali krmítka, napájačky a kŕmnu zmes. Hlavný organizátor nás navštívil a doniesol ešte baner piešťanských obrov. Dole bolo napísané, že vyrobený sponzorsky. Keď som sa ho pýtal, zaplatil ho zo svojho, stál 80 €. Bol to pekný cirka 60cm široký a dva metre vysoký baner. Moc sa mi taká reprezentácia nepozdáva. To môžeme postaviť banery bez holubov kdekoľvek a povedať, že ich chováme! V zodpovedaní otázok prítomným návštevníkom sme sa s veterinárom Jozefom Tirpákom počas dňa striedali. Potešila ma návšteva nového predsedu K Ho SZCH Romana Čerťaského. Diskutovali sme spolu hlavne o písomnej propagácií. Tá v podstate viazne a tak o sebe nevedia ani kluby, čo kto robí ani  základné organizácie. Jedinú možnosť momentálne vidím v informovanosti cez meile a klubové stránky, ako to robí náš klub. Priestor je aj na zväzovej stránke, ale to by museli činovníci chcieť dodať príspevky. Najrozumnejšie by bolo, aby jeden člen holubiarskej komisie mal na starosti holubiarsku internetovú stránku a ten by tam vkladal príspevky od prispievateľov(ktoré by mu posielali). Potom by to mohlo sčasti fungovať, ako náhrada tlačeného časopisu a bol by aký-taký prehľad, kto čo robí(výstavy, iné akcie). A obrátene, klubom by posielal informácie z rokovaní komisie(zápisnice). Lebo takto vzniká dojem, že členovia SZCH nič nerobia i keď lokálne prebieha mnoho krásnych chovateľských podujatí (napr. v ZO SZCH Žilina).

Deň slovenských plemien mal mnoho sprievodných akcií od rôznych prehliadok, vystúpenia hudobných skupín až po svätú omšu. Po skanzene sa dá prechádzať v prírode a sú tam aj atrakcie pre deti. Azda najviac využívaný malý motorový vláčik, ktorý ich vozí celým areálom. Najviac som sa tešil na uvedenie novej knihy do života a na trh. Má názov SLOVENSKÝ STATOK. Napísal ju akademik MUDr.Michal Straka CSc. Zahrnuje všetky slovenské plemená koní, dobytka,ovcí, kôz,hydiny, králikov,holubov, včelu. Mal som tú česť, že mi ju autor podpísal ako prvému, za prítomnosti televíznych kamier. Určite o nej bude vo farmárskej revue, ktorá býva vysielaná v nedeľu predpoludním. Týmto dielom sa priateľ Michal straka stáva najplodnejším slovenským autorom, čo sa týka chovateľskej literatúry. Predpokladám, že ďalšie jej prezentovanie bude súčasťou programu celoštátnej výstavy SZCH a možnosť kúpiť ju. Tak to je priatelia zhruba opis  z ďalšej aktivity nášho klubu. Fotky si môžete pozrieť na klubovej stránke. O krátky čas máme v Leviciach naplánovanú výborovú schôdzu, takže potom Vám zasa napíšem, čo nového v klube. Všetkým Vám prajem zdravie a peknú dovolenku.                                            Jozef Hrabal.