Slovenský vysokoletún
Slovenské holubiarstvo reprezentuje v kategórii výkonných športových holubov. Patrí medzi mladé plemená a ako samostatné sa uznalo v roku 1977 na výstave plemenných chovov v Žiline. Kým dospel vývoj slovenského letúna do tohto štádia, vynaložilo sa veľa šľachtiteľského úsilia.
Už pred 2. svetovou vojnou bol letový šport na východnom Slovensku veľmi populárny. Zvlášť Košický chovatelia dovážali letúny zo zahraničia a ďalej ich zdokonaľovali v lete. Tento proces čiastočne utlmila vojna, po ktorej ostali v košických chovoch len zvyšky plemien budapeštianskeho stredozobého a budapeštianskeho modrého letúna. Aj keď výborne lietali v kŕdli, predsa dochádzalo k úpadku, najmä pre neskoršiu izolovanosť od Budapešti. Menšie úspechy mladších chovateľov s existujúcimi plemenami a kríženie holubov rôznych plemien bez dostatočnej znalosti genetiky.
Je prirodzené, že chovatelia sa orientovali na tvorbu nových plemien. Mimoriadny dôraz kládli na rýchli výškový let, súdržnosť kŕdľa a na vysokú orientačnú schopnosť. Rýchlosť a súdržnosť kŕdľa mala prispieť k ochrane pred útokom pernatých predátorov, orientačná schopnosť súvisela spotrebou cvičiť holuby v každom počasí. Nakoľko budapeštianske modré letúny v šesťdesiatych rokoch degenerovali, začali chovatelia na základe ich zvyškov a jágerského letúna vytvárať nové plemeno, neskoršie uznané ako slovenský letún.
Jágerské letúny vynikali mimoriadnou krásou ale nepodávali také výkony ako budapeštianske modré. Košický chovatelia v snahe zlepšiť letové vlastnosti tieto plemená krížili. Získané potomstvo zdedilo farbu a eleganciu po jágerskom letúnov a letové schopnosti po budapeštianskom modrom. Na ďalšie zlepšenie exteriéru použili viedenské modré letúny. Viac ako 10. rokov trvala selekcia, šľachtenie a prispôsobovanie získaného potomstva novému vkusu i kvalite letových vlastnosti. Cieľavedomý šľachtiteľský program doviedol chovateľov pod vedením A. Kerekeša k tomu, že na plemene stabilizovali morfologické a genetické vlastnosti. Dňa 19.februára 1977 požiadali odbornú holubiarsku komisiu Slovenského zväzu chovateľov o uznanie štandardu nového plemena slovenský letún, ktorý bol schválený a na uvedenej výstave plemeno uznali za samostatné.
V súčasnosti sú slovenské letúny na výbornej úrovni. Spĺňajú požiadavky, aké sa kladú na prvotriedne letúny. Majú veľmi dobrú schopnosť lietať vo veľkých výškach. Aj za nepriaznivého počasia vystúpia do nedohľadných výšok. Svojimi letovými schopnosťami a jednoduchosťou farby i kresby si získali aj chovateľov v zahraničí. Plemeno je uznané len v modrej farbe a čiernopásavej kresbe. Letový štandard ho radí medzi rýchle výškové letúny, od ktorých sa žiada dĺžka letu minimálne 5 hodín, z toho hodina v nedohľadnej výške.
Let kŕdľa nemá presahovať uhol 45 stupňov od miesta vypustenia. Požaduje sa, aby kŕdeľ za priaznivého počasia dosiahol letovú výšku do 10 minút od vypustenia a nedohľadnú výšku
do 20 minút. Za letovú výšku sa považuje taká, kedy sa pri lietajúcich holuboch strácajú pohyby krídel. Šľachtiteľský ciel slovenského letúna sleduje neustále zlepšovanie letového výkonu čo do dĺžky letu, ale najmä nedohľadnej výšky. Chovateľom sa to aj darí. Významný dokument je exteriérový štandard. K jeho korektúram došlo po 10 rokoch od vzniku plemena, a to zásluhou Klubu chovateľov letúnov, ktorý združuje záujemcov všetkých plemien letúnov. Z novelizovaného štandardu vyplýva úloha pre chovateľov – zdokonaliť utváranie hlavy, celkovej elegancie postoja. Ak sa to podarí, je predpoklad, že slovenský letún si získa ďalších priaznivcov i obdivovateľov.
Jozef Hrabal
Štandard slovenského vysokoletúna
Patrí medzi výškové letúny. Ma veľmi jemné tvary, je temperamentný a spĺňa najvyššie požiadavky kladené na kŕdľové letúny. Má schopnosti lietať vo veľkých a nedohľadných výškach aj za nepriaznivého počasia.
Poradie dôležitosti znakov pri posudzovaní:
hlava, postava, postoj
zobák, obočnica, farba operenia
oči a ostatné znaky
Exteriérové znaky:
Hlava: menšia a štíhla so šikmo postaveným čelom, ktoré nevýraznom zlomme prechádza do temena. Temeno hlavy je mierne zaoblené a vo viditeľnom zlomme prechádza do záhlavia. Čelo sa klinovo zužuje a tvorí takmer nerušenú profilovú líniu zo zobákom.
Oči: výrazné, dúhovka perlová
Obočnice: úzke, tmavé
Zobák: stredne dlhý 12 až 14 mm, tenší a mierne sklonený, čiernej farby.
Ústny rozštep smeruje do stredu oka.
Nadnozdrie: malé, jemné, hladké.
Krk: tenší, stredne dlhý, vzpriamene držaný.
Postava: jemná dobré vyvinutým prsným svalstvom, čo súvisí s požiadavkami na vytrvalostný let. Trup sa smerom ku chvostu zvažuje
v uhle 40 až 45 stupňov.
Krídla: primerané dlhé, krídlové letky sa k sebe tesne priliehajú, ležia volne
na chvoste, nekrížia sa.
Chvost: úzky, dobré zatvorený, pozostávajúci z 12 kormidlových pier. Mierna šikmý a pokračuje v línii chrbta.
Nohy: stredné dlhé, neoperené. Pazúriky tmavé vo farbe zobáka
Postoj: elegantný, napätý, s výraznou pohotovosťou.
Operenie: husté, k telu dobré priliehavé a pomerne tvrdé.
Farebné rázy: Vyskytujú sa len modré čiernopásavé.
Kresba: pásavá – na konci krídlových štítov sa tiahnú dva paralelné tmavé čierne pásy, a podobný pás je i pred koncom chvosta.
Výlukové chyby: okrúhla hlava, iné oči ako perlové, zarastené beháky.
Veľké chyby: mohutná postava, biele perie, ružový alebo škvrnitý zobák, ovisnuté krídla zle nasadený zobák, vysoké čelo, hrubý, krátky krk, vodorovný postoj
Malé chyby: bledá obočnica, tmavšia farba, nábeh na tretí pás.
Veľkosť obrúčky: 7
Skúsenosti so slovenským vysoko letúnom
Už veľakrát sa písalo o štandarde slovenského letúna, ale veľmi málo písali chovatelia a ľudia, ktorí mali skúsenosti ako lietajú, ako sa trénujú a ako sa správajú slovenské vysokletúneletúne vo vzduchu v lietaní. Som chovateľom slovenských vysokoletúnov už viac ako 10 rokov a samozrejme aj naháňam svoje holuby. Môj chov pochádza od pr. Vaška a ten ich mal všetky od MVDr. Krajčiho. Keď som dostal prvých osem mladých slovenských vysokoletúnov z prvého hniezda, tak som čosi vedel o naháňaní vysokoletúnov. Som povďačný pr. Vaškovi, ktorý ma pekne usmernil a veľa mi povedal o naháňaní holubov.
1. a 2. hniezda, pre ktoré mám zvlášť oddelenia. Mláďatká odstavujem od rodičov vždy keď už vidím, že väčšina mláďat sa kŕmi so starými, ktorým sa už liahne druhé hniezdo. Sledujem veľmi pozorne mladé prvé dni samostatnosti, či už samé žerú a pijú vodu z napájačky. Nie všetky mláďatá rastú spolu takže niektoré sú slabšie vyvinuté a nemajú chuť niekde si vyletieť na stúpačku a posedávajú na zemi. Na privykanie začínam ako prvé s týmito mláďatami. Tri až štyri mladé vyložím do výletovej klietky a pozorujem ako sa správajú. Keď sú kľudné tak ich tam nechávam, kým samé nezletia dolu, aby sa nažrali a napili spolu s ostatnými. Kŕmim vždy na večer, aby boli na druhý deň hladné a aby nemali veľkú chuť lietať. Navečer po takých 3 – 4 dňoch opatrne otvorím výletovú klietku a holuby ‚ ktoré sa nachádzajú vo výletovej klietke nechám v kľude sa prechádzať. Po pol hodine vojdem do holubníka a ktoré holuby sú vo vnútri holubníka nechám ich tam a opatrne zavriem výletovú klietku a dám pár zrniek krmiva na výletovú klietku. Začnem vábiť – pískať na holuby, ktoré ostali vonku. Tie ako začujú pískanie a hrkotanie nádobky s krmivom spozornejú a nakoľko sú hladné hľadajú cestu ku krmivu. Niektoré nájdu rýchlo cestu a skákacími otvormi na výletovej klietke skáču dnu, kde začnú žrať krmivo a aj ostatní sa snažia čím skôr a čím najviac zožrať. Za stáleho pískania počas kŕmenia sledujem či všetci žerú a potom či sa všetci napili. Posadajú si na svoje miesta, ešte ich nechám takú štvrťhodinu, potom všetko krmivo odstránim a kŕmim až na druhý deň večer. Vodu majú stále k dispozícii ako aj grit v zásobníku na grit. Každý druhý – tretí deň zavesím čerstvo natrhané púpavové listy, ktoré predtým opláchnem čistou vodou. Keďže celý týždeň pekné teplé počasie, dávam raz a to doobeda nádobu s vodou, aby sa holuby vykúpali. Nie všetky sú zvedavé na kúpeľ. Netreba ich nútiť. Tak nechám mláďaťa vždy osamote aby ich dospelé nebili, alebo nenaháňali po holubníku. Staré sú vždy zavreté keď sú mladé vonku. Keď trénujem staré, tak ráno. Polietajú si do obeda a keď náhodou sú niektoré vonku – vyvaľujú sa – privolám ich krmivom dnu a púšťam opatrne mláďatá. Takto to robím 14 dní, niektoré mláďatá vyletujú a skúšajú lietať, netreba sa znervózňovať, sami prídu späť. Ak nie ‚ netreba na takého holuba čakať, lebo to už je tak, nie všetky chcú zostať doma. Je to tak dané prírodou, aby nevznikla degenerácia, tak holuby odlietajú ďaleko aj keď som ich niekoľkokrát našiel u priateľa, ktorý dáva poštové, nikdy už nechcel u mňa zostať, ale väčšinou odletel celkom inam. Keď nám ho vrátia po druhý raz, už akurát krúžok z tohto holuba má pre mňa hodnotu. Po 14 dňoch začnem hneď z rána s prvou honbou dám všetky mladé do výletovej klietky, otvorím výlet holuby posadajú na holubník, zoberiem starú handru a vyhodím medzi holuby, všetky vzlietnu.
Po prvý krát holuby lietajú kade tade, niektoré sa združujú do kŕdľa, niektoré lietajú sólovo a aj keď sa snažia do kŕdľa tak to nie je vždy úspech. Niektoré nevydržia lietať a sadnú, netreba ich znova naháňať, ale treba ich nechať sedieť. Niektorí opisujú, že sa dá aj 2 x naháňať za deň, ale ja to nerobím. Vyženiem holuby ráno a potom sedia do večera. Ak ich náhodou niečo vyplaší tak sledujem ako sa správajú, Či sa všetky vrátia. Posedávajú po susedných domoch, no netreba ich plašiť, lebo večer sa sami vrátia domov. Niekedy navečer vypustím najlepšie staré samice ( no nenaháňam ), aby svojimi preletmi privábili mláďatá, ktoré hľadajú domov. Tento rok som odchoval prvé hniezdo 19 kusov. Keď som privykol splašili sa mláďatá a zdvihlo sa 10 kusov, 9 zostalo sedieť. Postupne sadali dolu na strechu, vrátilo sa už len 8 kusov. Na tretí večer som skúšal a vypustil som k 17 mláďatám 10 starých samíc. Od 17 hodiny hladné smutné sa vyvaľovali na holubníku, na voliére. Priletel drozd na plot, zaškriekal, zamával krídlami a o 18.30 hod. sa zdvihlo 16 kusov. 10 starých a 6 mláďat. Vystúpili do bodovej výšky, v ktorej lietali spolu celú hodinu, potom sa postupne odtrhli z kŕdľa 3 mláďatá.
Autor: Peter Dobrucký