Medzinárodné školenie posudzovateľov holubov
13. – 15. 9. 2019 Wroclav – Polsko.
Po dohode s priateľom Mariánom Mackom, sme sa stretli na železničnej stanici Žilina odkiaľ sme spoločne pokračovali do Wroclavi v Poľsku. Cestu nám komplikovali zápchy spôsobené kamiónmi a do Wroclavi sme pricestovali pred pol šiestou. Keďže sme nejakým nedopatrením usporiadateľov neboli nahlásení, zdržali sme sa pri vybavovaní ubytovania.
O 20.00 hodine nás privítali na slávnostnej večeri, kde vybraným hosťom odovzdali upomienkové predmety a informovali nás o programe celého školenia.
Nasledujúci deň – sobota – po raňajkách začal program a školenie. Privítali nás funkcionári Poľského zväzu. Zúčastnilo sa 136 posudzovateľov zo 14-tich krajín.
1) Medzinárodná téma: Euroštandart (referent CEE stránky)
- a) ESCP – história a súčasnosť – 21.5.1993 Reč u Prahy – založenie štandizačnej komisie ESCP. EE web-stránka v roku 1994.
Hlavná úloha – vytvoriť zoznam medzinárodne uznaných plemien a ich štandardy podľa jednotnej metodiky a registrácia nových plemien po žiadostiach od národných zväzov s minimálne 2 rozdielmi na nové plemeno od doterajšieho stavu.
- b) EE Posudzovací systém, jeho história, rôzne metódy, rôzne bodové škály hodnotenia podľa jednotlivých krajín, nekompatibilita vypovedacej hodnoty kvality holuba v rôznych krajinách.
PRETO: Rakúsko rok 2000 – schválenie posudzovania v EE systémom, celkom odlišným od doteraz zaužívaných – zmena v pohľade na holuba nie v negatívnom sťahovaní bodov za jednotlivé pozície, ale v pozitívnom pohľade a pridelení zodpovedajúceho počtu bodov kvalite holuba – terajší systém 90 – 97 bodov.
V prvom rade ho prijali Nemecko a Francúzsko, neskôr sa pridali ostatní členovia EE.
- c) Posudzovanie – oboznámenie s EE oceňovacím lístkom – hlavne pre PL, nakoľko ešte nemajú tento systém plne zavedený.
Prečo nie je v stupnici 100 bodový holub, ale max. 97 bodov? Pretože žiaden holub nie je perfektný: 1.) v celkovom dojme
2.) v plemenných znakoch
3.) vo farbe
2) Ochrana zvierat (welfare):
Voľná chôdza – chovateľom AH, pávik – pozor na príliš dlhé a príliš krátke nohy !!!
Papučaté holuby – žiadne dopredu rastúce papuče, ale doboku. Operenie papúč nie extrémne dlhé, ale kompaktné. Žiadne vytrhnuté predné perá papúč, ktoré sú tým pádom v čase výstavy opticky kratšie. Supie perá nie príliš dlhé, ktoré by sa ťahali po zemi.
Veľmi dlhé holuby – letky nie ťahané po zemi
Modeny a kingy – čelo nie extrémne široké, ktoré by zabraňovalo videniu dopredu
Bradavičnaté – takisto nie extrémne
Krátkozobé – takisto nie extrémne
3) Správa Milana Brkiča zo Srbska o prvom Národnom školení posudzovateľov holubov a hydiny funkcionármi EE, ktoré sa konalo 10.8.2019 v Sombore, na ktorom sa zúčastnili aj posudzovatelia z ostatných okolitých štátov bývalej Juhoslávie.
4) Národná časť – prezentácia poľských plemien
- a) v Poľsku majú uznaných 68 plemien
- b) Bradavičiare: Staropoľský, Podkapatský, Ostroviecky, Poľský
Boli prednesené štandarty týchto holubov. Postupom najstarší Podkarpatský, najmladší Ostroviecky.
- c) Poľská Sovka- prednesená história rok 1880-1918-1938 ako aj štandard
- d) Poľský orlík 1936-1976 preberanie štandardu
- e) Zámojský – veľa ľudí – veľa národností – pôvod; preberanie štandardu – bez chochlíka, aj so špicatým chochlíkom
- f) Poľská krymka- s operenými nohami ale aj bez operenia nôh – preberaný štandard Poľská (kalote) Krymka
- g) Poľský výstavný holub – preberanie štandardu
- h) Staropoľský rys – starej linie; pochádzajúci z Krakova krížením s poľnými holubami už z roku 1880 prof. Radovský; 1930 spravený I. štandart; teraz späť prejednaný štandard, nakoľko Nemci si pravili svoj štandard na Rysa
- i) Poľský dlhozobý letúň – Srebrniak – 1992 bola uznaná farba – prvý štandard
1934 Waršava – Krakow
1964 Krakow – publikacia – spresnenie štandartu
1978 Krakow – Waršava – Radant – Puť
Dva kluby (Waršava-Radant) spracovanie štandardu pre strieborniaka (modrý
ľadový) a perlových (striebristý ľadový)
Ukončenie školenia o 17-tej hodine; následná prehliadka mesta a pamätihodností s výkladom sprievodcov podľa skupín v nemeckom a anglickom jazyku.
V nedeľu 15.9.2019 o 8.00 hodine – správa štandizačnej komisie ESCP
- a) otvorená diskusia pri okrúhlom stole
1) Poľský chovateľ sa pýtal – Česká kropenka dospieva až v 4-tom roku – či by sa nedalo zmeniť – vystavovať aj staršie ako 6 rokov veku.
Odpoveď štandardizačnej komisie: EE určilo max. 6 rokov pre vystavovanie na medzinárodnej výstave EE pre všetky plemená bez rozdielu. Jednak s ohľadom na opakujúce sa farby krúžkov a jednak na posun v šľachtení a výbere nového materiálu do chovu. Po prerokovaní národnými zväzmi sa na národných výstavách podľa rozhodnutia danej ÚOK dajú vystaviť aj staršie holuby ako 6 rokov. To je vecou povolenia národnej komisie. Na medzinárodnej EE výstave nie.
2) Otázka Ing. M. Macka – ako ďaleko je komisia s prácou na elektronickej verzii vzorníka plemien holubov EE? – Na vzorníku sa pracuje; je tu trocha problém s obrázkami, kde si jednotlivé zväzy uplatňujú úpravy kresieb, čo chce čas a peniaze. Základná verzia by mala byť do nasledujúcej EE výstavy v Tullne hotová.
3) Informácia Českého zväzu o elektronickom zápise oceňovacích lístkov, ktorý by hneď bol prenesený do systému na tlač a body do katalógu, na ktorom intenzívne pracujú. EE komisia by privítala takýto systém, nakoľko by to výrazne urýchlilo tvorbu katalógu.
Priateľ Frindel ukončil a poprial všetkým zúčastneným šťastný návrat domov.
Spracovali: P. Dobrucký, Ing. M. Macko.